najnowsze-info-plock.pl

Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

16.11.2020, 09:12

Dnia 16 listopada, od przeszło 25 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji wytypowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem tolerancji systematycznie boryka się naprawdę sporo osób i właśnie ten dzień ma to sygnalizować. Jest to pewnego rodzaju prośba do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów, by znaleźli wyjście z tego dużego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy przede wszystkim na tym, by wykluczyć nietolerancję przez edukowanie, czy też prowadzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie akceptacji i zachęcanie do braku agresji wobec osób szykanowanych z wielu powodów.

Częściej zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były spowodowane stworzeniem tejże inicjatywy. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają do czynienia właśnie te grupy, co zarejestrowano na przestrzeni kilku lat. Objawy nietolerancji są niewiarygodnie niebezpieczne dla osób dyskryminowanych, stąd też obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma komunikować o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do awantur, a także pomóc w znalezieniu głębszych przyczyn pojawiania się braku akceptacji. Żeby obeznać się w tym, czym faktycznie jest respektowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych, potrzebne są tego rodzaju czyny, które bezwzględnie stają się pomocne w tym zakresie. Ma także kształcić, nauczyć doceniania różnego rodzaju kultur, rozumienia innych ludzi, a także założeniem takich działań jest umiejętność słuchania drugiego człowieka.

Jak w naszym kraju obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili wspólny apel, w którym argumentują niebywałe zrozumienie dla ofiar werbalnej oraz fizycznej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice wsparli swoim podpisem ten apel. Solidarność dnia 16 listopada będzie wyrażana poprzez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak ogłosił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został oświetlony przede wszystkim Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij