najnowsze-info-plock.pl

Stan wyjątkowy blisko granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy blisko granicy z Białorusią

06.09.2021, 16:47

Od kilku dni w pasie obok granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym objęto aż sto osiemdziesiąt trzy miejscowości, a więc część rejonów województw podlaskiego oraz lubelskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na wniosek rządu. Gabinet premiera tłumaczył zapoczątkowanie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz działaniami dyktaturami Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której migranci są wykorzystywani. Zdaniem rządu polskiego przewożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Wśród nich jest grupa, która już od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Co więcej rząd sygnalizował też zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. W myśl konstytucji, stan wyjątkowy można zatwierdzić, kiedy w sytuacjach poważnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne są niewystarczające. Natomiast ustalenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego może odwołać Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który mówił o elementach zagrożenia niezależności naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Oświadczył także, iż Białoruś dyrygowane w tej chwili przez reżim Łukaszenki, uskutecznia ogromną międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Poza tym wskazał, że białoruski reżim uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł Koalicji Obywatelskiej podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu KO składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być anulowane przy wykorzystaniu istniejących już środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij